dojazd: Krzykawa Nowa 3 | Bolesław 32-329

Jak przygotować dach do sezonu zimowego?

Jak przygotować dach do sezonu zimowego

Nie chcesz, aby podczas chłodów i mrozów zaskoczyły cię problemy dachowe w postaci przecieków? Zrób dokładny przegląd stanu pokrycia. Jesień to odpowiednia pora na przygotowanie dachu domu do nadchodzącej zimy. Pamiętajmy, że żaden dach nie jest niezniszczalny i każde pokrycie wymaga regularnej konserwacji – zwłaszcza przed i po zimie.

Regularna konserwacja procentuje

Dach narażony jest na negatywne działanie warunków atmosferycznych, jak deszcz, śnieg czy porywisty wiatr. Dlatego bez względu na to, jakim materiałem jest pokryty blacha trapezowa czy blachodachówka, wymaga cyklicznych przeglądów. Powinien być przygotowany zarówno do zimy, jak i sprawdzony po sezonie zimowym. Przegląd połaci najlepiej powierzyć fachowcom, którzy wykonywali pokrycie – znają oni specyfikę dachu, potrafią określić i wyeliminować możliwe zagrożenia.

W głównej mierze trwałość dachu zależy od wyboru dobrej jakości materiałów i ich montażu. Odpowiednio wykonane pokrycie powinno nie sprawiać problemów wiele lat. Jednak warto pamiętać, że cykliczna konserwacja i pielęgnacja procentuje. Stan dachu to jeden z głównych wyznaczników, na podstawie których oceniamy całościowy stan budynku. Jeśli pokrycie jest zadbane, może to korzystnie przełożyć się na cenę nieruchomości. Z kolei uszkodzony i niezadbany dach może znacząco obniżyć wartość budynku – ostrzega Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy. 

Jak przygotować dach do sezonu zimowego

Jak przygotować dach do sezonu zimowego

Jeśli podczas sprawdzania połaci dachowej wykryjemy drobne uszkodzenia, musimy je jak najszybciej wyeliminować. –Pamiętajmy, że nawet małych usterek nie można bagatelizować. O tym, że mogą skutkować poważniejszymi problemami, możemy przekonać się w najmniej odpowiednim momencie, np. w środku zimy. Jeśli dojedzie do rozszczelnienia połaci, to konsekwencje zaniedbań mogą być poważne – zawilgocenie poddasza, przecieki oraz uszkodzenie elewacji budynku. Dlatego bardzo istotne jest także sprawdzenie obróbek blacharskich, w obrębie których często dochodzi do przecieków. Skontrolujmy, czy nie są poluzowane, a silikon, którym są uszczelnione, nie popękał i się nie wykruszył – radzi ekspert firmy Blachotrapez.

Dachy pokryte blachodachówką dobrze jest przed zimną oczyścić i umyć. Możemy to zrobić używając wody pod ciśnieniem, a w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można użyć miękkiej szczotki i detergentu odpowiedniego do mycia powierzchni powlekanych. Jak przygotować dach do sezonu zimowego

Skontroluj newralgiczne miejsca połaci

Kompleksowe prace serwisowe na dachu to nie tylko skontrolowanie stanu dachu, ale także jego konstrukcji blachodachówka. – Warto zbadać miejsca połaci, które są najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych: zaleganie śniegu i osiadanie zanieczyszczeń. Do takich newralgicznych punktów pokrycia można zaliczyć miejsca przecinania się połaci, jak rynny koszowe oraz połączenia z pionowymi elementami: kominami, lukarnami i koszami. Pamiętajmy, że często może dochodzić w nich do rozszczelnienia i przecieków – mówi ekspert firmy Blachotrapez. 

fot. Blachotrapez

Udrożnij rynny

Aby woda była prawidłowo odprowadzana z połaci, rynny i rury spustowe muszą być udrożnione i oczyszczone. Sprawdźmy, czy nie zalegają w nich liście, igły lub piasek, które mogą blokować odpływ wody. Jeśli system orynnowania jest niedrożny, woda będzie spływać po ścianach domu, powodując ich zawilgocenie, a w konsekwencji grzyby i zanik właściwości termoizolacyjnych. Zanieczyszczenia najlepiej usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Unikajmy stosowania metalowych narzędzi, którymi można łatwo uszkodzić powierzchnię rynny. Jeżeli woda nie spływa do rury spustowej, należy skorygować spadek rynny.

fot. Blachotrapez

Regularna konserwacja i pielęgnacja połaci przełoży się nie tylko na komfort mieszkańców, ale także na znaczne oszczędności w budżecie. Cykliczne eliminowanie usterek jest o wiele tańsze niż wymiana lub generalna naprawa pokrycia dachowego blacha trapezowa. Ponadto szczelność dachu ma istotny wpływ na koszty ogrzewania. Im dach lepiej zabezpieczony i szczelny, tym mniej ciepła przez niego ucieknie i niższe będą też koszty ogrzania całego budynku.

źródło: Blachotrapez

Najlepsze Blachy trapezowe, dachówki blaszane, blachy z posypką, panele dachowe, blachy na rąbek stojący Jaworzno, Katowice, blacha trapezowa katowice, blachodachówka katowice, Olkusz, Zawiercie, Kraków